top of page
woensdag 21 januari 2026: Dennis de Gruijter, filosoof en coach

De Stoïcijnse School als een manier van leven. Naar een volwassen Stoa
De Stoïcijnse filosofie is vandaag hot, maar komt vaak nogal puberaal over. Veel influencers, marketeers en sporters presenteren de ideeën van Seneca en Marcus Aurelius als manier om sterker, populairder of rijker te worden. Op de sociale media zien we vaak plaatjes van Marcus en Epictetus als gespierde, streng kijkende mannen, terwijl in werkelijkheid de ene kreupel en de ander chronisch ziek, zwak en misselijk was.

Met het boek De Stoïcijnse School willen auteurs Dennis de Gruijter en Michiel Buis ruimte maken voor een volwassen stoïcisme. Die ziet er niet uit als manier van presteren, maar als een manier van leven. Hoe dachten de stoïcijnen nu echt over leven, lijden en dood? Over de natuur; opvoeding; politiek; kennistheorie; redelijkheid; rijkdom en luxe; de goden, en nog meer?

Voor Seneca, Epictetus en Marcus Aurelius is het hoogste ideaal ‘een leven in overeenstemming met de natuur’. In deze voordracht neemt filosoof Dennis de Gruijter je mee in een verkenning hoe dat er precies uit zag en hoe dat er vandaag uit zou kunnen zien.
dennisdegruyter.jpg
Dennis de Gruijter is een filosoof, coach, trainer, auteur en podcaster. Hij committeert zich al meer dan tien jaar aan een stoïcijnse levenswijze, gebaseerd op de klassieke stoïcijnen. De lessen die hij heeft geleerd geeft hij door via podcasts, boeken, coaching en training. 

De stoïcijnse filosofie is een rijke inspiratiebron voor mensen die dienstbaar en verantwoordelijk willen leven. Als ondernemer, leidinggevende, manager of professional. 

Als coach helpt Dennis de Gruijter je meer inzicht, balans, lef en focus te vinden. Niet door je te vertellen wat je moet doen, maar door oplossingsgericht met je mee te denken.

Foto credit: Valerie Granberg

De Stoïcijnse School is in december 2022 opgericht door Dennis de Gruijter. De missie: de oorspronkelijke stoïcijnse filosofie ontsluiten voor een hedendaags publiek. De middelen: cursussen, lezingen, workshops, podcasts en het boek De Stoïcijnse School: Aanvaard alles en leg je nergens bij neer! (co-auteur dr. Michiel Buis, Noordboek 2025).

 

De Stoïcijnse School bestaat inmiddels uit een groeiend collectief van sprekers en gastdocenten, waaronder dr. Michiel Buis, dr. Pablo M. Lamberti, prof. dr. Gerard Boter, Bart Heuvingh, Stijn Donders, Benny Voncken, Remco Lui-Van Dorp en Sandrina Bokhorst.

 

Sinds de oprichting is Dennis ook actief als stoïcijns coach voor ondernemers, professionals, managers en leidinggevenden. Met één-op-één en teamcoaching helpt hij zijn coachées naar meer weerbaarheid, wijsheid en zelfvertrouwen. Hij deelt zijn inzichten via De Stoïcijnse PodcastLinkedIn en De Stoïcijnse Nieuwsbrief. Sinds 2025 verzorgt hij samen met De Wilde Filosoof de Leergang Stoïcijns Coachen aan de Internationale School voor Wijsbegeerte.

bottom of page